STAFF COUNCIL COMMITTEES

STAFF COUNCIL SECRETARY

Dr. Dhanpal Singh

ACADEMIC AFFAIRS COMMITTEE

  1. Dr. Kanupriya Goswami - Convener (In replace of V.K. Verma #)
  2. Dr. Padmasai Arora
  3. Dr. Bhavna Gupta (in replace of Dr. Roli Bansal #)
  4. Dr. Ritu Arora
  5. Dr. Daisy Sharma

HOSTEL COMMITTEE

  1. Dr. Anjali Thukral- C
  2. Dr. Ritu Arora
  3. MS. Anita Mendiratta
  4. Ms. Sonu Mehta/ Dr. Amanjot Sachdeva

CENTRAL ADMISSION COMMITTEE

  1. Dr. Dhanpal Singh-C
  2. Dr. Pardeep Kumar
  3. Dr. Bhavna Gupta
  4. Dr. Neha Sharma / Dr. Jyoti Anand
  5. Dr. Manjari Singh

SPECIAL CATEGORY ADMISSION ENABLING COMMITTEE

  1. Dr. Deepak Srivastava-C
  2. Mr. Ravi Kumar Yadav
  3. Dr. Anju Arora

GRIEVANCE COMMITTEE FOR ADMISSION

  1. Dr. Arpana Sharma-C
  2. Dr. Roli Bansal #
  3. Ms. Meenakshi

ANTI-RAGGING COMMITTEE (COLLEGE + HOSTEL)

  1. Dr. Roli Bansal #- C
  2. Dr. Padmasai Arora
  3. Dr. Surender Singh
  4. Mr. Subodh Pandit

MENTOR FOR FOREIGN STUDENTS

  1. Dr. Amanjot Sachdeva

STAFF COUNCIL NOMINEE FOR SPORTS ADMISSION

  1. Dr. Mukesh Gupta

FEE CONCESSION COMMITTEE

  1. Dr. Divya Haridas - C
  2. Mr. Ravi Kumar Yadav
  3. Ms. Meenakshi
  4. Dr. Harpreet Bhatia

CENTRAL TIME-TABLE COMMITTEE

  1. Dr. V.K. Verma #
  2. Dr. Neha Sharma -C
  3. Dr. Shalini Devi
  4. Dr. Ritu Arora
  5. Dr. Amanjot Sachdeva

CULTURAL COMMITTEE

  1. Dr. Rajni Mendiratta – C
  2. Dr. Jasmeet Singh
  3. Ms. Vinita Jindal
  4. Dr. Harpreet Bhatia
  5. Mr. Subodh Pandit

CENTRAL PURCHASE COMMITTEE

  1. Dr. Arpana Sharma- C
  2. Dr. Jagneet Kaur Anand
  3. Ms. Anita Mendiratta
  4. Ms. Maulein Pathak

COMMITTEE FOR RECOMMENDING T.A (REGISTRATION) IN CONFERENCES/ SEMINARS ETC.

  1. Mr. Parveen Kumar – C
  2. Dr. Shalini Kumar/ Dr. Vipin Negi
  3. Dr. Anupama / Dr. Divya Haridas
  4. Dr. Dhanpal Singh

TEACHING POST/WORKLOAD COMMITTEE

  1. Dr. Arpana Sharma-C
  2. Dr. Jagneet Kaur Anand
  3. Dr. Anju Arora/ Dr. Priti Sehgal
  4. Ms. Meenakshi
  5. Ms. Maulein Pathak

MAGAZINE COMMITTEE

  1. Dr. Vandana Arora -C
  2. Dr. Ashish Bansal
  3. Ms. Chetna Dang

LIBRARY COMMITTEE

  1. Dr. Rittu Sethi – C
  2. Dr. Kanupriya Goswami
  3. Dr. Bhavna Gupta (in replace of Dr. Roli Bansal)
  4. Mr. Sandeep Vodwal #
  5. Dr. Amanjot Sachdeva

PROCTORIAL COMMITTEE

  1. Dr. Jasmeet Singh -C
  2. Dr. Richa Sharma
  3. Dr. Shalini Devi
  4. Mr. Ravi Kumar Yadav
  5. Dr. Surender Singh
  6. Dr. Subodh Pandit

PLACEMENT CELL

  1. Dr. Rubina Mittal -C
  2. Dr. Padmasai Arora
  3. Dr. Bhavna Gupta
  4. Ms. Sonu Mehta/ Dr. Subodh Pandit

SPORTS COMMITTEE

  1. Dr. Surender Singh - C
  2. Dr. Pardeep Kumar
  3. Dr. Bhavna Gupta
  4. Mr. Ravi Kumar Yadav
  5. Mr. Sandeep Vodwal #
  6. Dr. Mukesh

STUDENT ADVISORY COMMITTEE FOR STUDENT UNION

  1. Dr Richa Sharma -Student Advisor
  2. Dr Rajni Mehndiratta
  3. Dr Padmasai Arora
  4. Dr Vipin Negi
  5. Dr Surender Singh