OTHER COMMITTEES

CENTRAL MONITORING COMMITTEE FOR IA

  1. Dr. Anupama /Dr. Richa Sharma-C
  2. Dr. V.K. Verma
  3. Dr. Dhanpal Singh (Secretary Staff Council)
  4. Dr. Kanupriya Goswami (Bursar)
  5. Dr. Madhu Pruthi (Principal)

PROSPECTUS COMMITTEE

  1. Dr. Richa Sharma-C
  2. Dr. Anupma
  3. Ms. Vinita Jindal
  4. Ms. Nidhi Passi
  5. Mr. Himanshu Khushwah
  6. Ms. Astha Kanjlia

INTERNAL COLLEGE COMPLAINTS COMMITTEE

  1. Dr. Arpana Sharma -C
  2. Dr. Neha Sharma
  3. Dr. Bhavna Gupta
  4. Dr. Rittu Sethi
  5. Ms. Aneesha Mathur (Lawyer)
  6. Mr. AS Mehra (Non-Teaching Representative)
  7. Ms. Vishwambhara Rathore (Student Representative)
  8. Mr. Rishav Kumar(Student Representative)
  9. Mr. Mohit Dagar(Student Representative)

NIRF COMMITTEE

  1. Dr. Neha Sharma– C
  2. Dr. Divya haridas
  3. Dr. Ritu Arora
  4. Dr. R.S.Rajpurohit
  5. Mr. Himanshu Kushwah
  6. Mr. Sumit Kumar Baberwal
  7. Ms. Rochana Chaturvedi
  8. Ms. Richie Aggarwal

RUSA COMMITTEE

  1. Dr. Kanupriya Goswami -Institutional Coordinator
  2. Dr. V.K. Verma-Nodal Officer
  3. Dr. Arpana Sharma - Nodal Officer
  4. Ms. Vinita Jindal - Nodal Officer
  5. Dr. Surender Singh- Nodal Officer

EDP CELL

  1. Dr. Jagneet Kaur Anand– C
  2. Dr. Divya Haridas
  3. Dr. Dhanpal Singh
  4. Mr. Praveen Kumar
  5. Dr. Subodh Pandit

ATTENDANCE COMMITTEE

  1. Dr. Anjali Thukral-C
  2. Dr. Jagneet Kaur Anand
  3. Dr. Dhanpal Singh
  4. Dr. Deepak Srivastava

BUILDING MAINTENANCE & DEPARTMENT COMMITTEE

  1. Dr. Ashish Bansal - C
  2. Dr. Mukesh
  3. Dr. Surender Singh
  4. Dr. Harpreet Bhatia

WOMEN DEVELOPMENT CELL

  1. Dr. Kanupriya Goswami – C
  2. Dr. Richa Sharma
  3. Dr. Bhavna Gupta
  4. Dr. Jyoti Anand
  5. Dr. Daisy Sharma

GARDEN COMMITTEE

  1. Dr. Arpana Sharma -C
  2. Dr. Kanupriya Goswami
  3. Dr. Dhanpal Singh
  4. Dr. Geetanjali Sageena
  5. Mr. Naveen Sharma (Non Teaching Member)

NODAL OFFICERS FOR REDRESSAL OF GRIEVANCE OF STUDENTS

  1. Dr. Arpana Sharma-for North East Students
  2. Dr. Roli Bansal-for Girls students
  3. Ms. Meenakshi-for SC/ST Students
  1. Dr. Deepak Srivastava-for PwD Students
  2. Dr. Dhanpal Singh-for OBC Students

NSS PROGRAM OFFICER

  1. Dr. Amanjot Sachdeva

NODAL OFFICER FOR AISHE/MHRD

  1. Dr. Dhanpal Singh

NODAL OFFICER FOR SWACHH BHARAT SUMMER INTERNSHIPS

  1. Dr. Amanjot Sachdeva

NODAL OFFICER FOR TOBACCO CONTROL PROGRAM

  1. Dr. Divya Haridas

NODAL PUBLIC GRIEVANCE OFFICER

Dr. Kanupriya Goswami

RTI NODAL OFFICER

  1. Ms. Vinita Jindal

PUBLIC INFORMATION OFFICER (PIO)

  1. Dr. Kanupriya Goswami

ASSISTANT PUBLIC INFORMATION OFFICER(APIO)

  1. Mr. Praveen Bhatia

IT PERSON FOR RTI

  1. Mr. Yogesh Sharma

LIASON OFFICERs

  1. SC/ST Cell- Ms. Meenakshi
  1. OBC- Dr. Dhanpal Singh
  1. PwD- Dr. Deepak Srivastava

COORDINATORS : ROTRACT CLUB

  1. Dr. Harpreet Bhatia ,2. Dr Amanjot Sachdeva

COORDINATOR : NIVESH CLUB

  1. Dr. Rajni Mehndiratta

COORDINATOR : ENACTUS CELL

  1. Dr. Rubina Mittal

COORDINATOR : ECO CLUB

  1. Dr. Harpreet Bhatia

CANTEEN (COLLEGE + HOSTEL)

  1. Dr. Neha Sharma - C
  2. Dr. Richa Sharma
  3. Dr. Surendra Singh
  4. Dr. Harpreet Bhatia
  5. Mr. A.S Mehra (Non -Teaching Member)
  6. Ms. Anuradha Chadha (Non - Teaching Member)

ALUMNI ASSOCIATION

  1. Dr. Madhu Pruthi (Principal)-Patron
  2. Dr. Priti Sehgal - Faculty Coordinator
  3. Dr. Anupama - Faculty Coordinator
  4. Mr. Krishan Kumar Aggarwal - President
  5. Mr. Ankur Jain - Secretary
  6. Mr. Amit Sehgal - Treasurer
  7. Mr. Gaurav Bauddh - Joint Secretary

INTERNET AND WEBSITE MONITORING COMMITTEE

  1. Dr. Kanupriya Goswami - C
  2. Ms. Vinita Jindal
  3. Dr. Amanjot Sachdeva
  4. Dr. Jagneet Kaur Anand
  5. Dr. Namita Aggarwal
  1. Mr. Anand
  2. Ms. Nidhi Passi
  3. Dr. R.S. Rajpurohit
  4. Dr. Shailja Rana
  5. Ms. Rajat Arora